piątek, 28 sierpnia 2015

Sprawdzone sposoby na miły powrót do szkoły!

Powrót do szkoły dla jednych wyczekiwany moment dla innych koszmarna wizja wczesnego wstawania, kartkówek i zbliżającej się jesieni. Dla rodziców pierwszoklasistów pewnie stres przed zmianami i koniecznością przeorganizowania życia „pod szkołę”. Jak więc uprzyjemnić sobie ten czas, dzisiaj kilka inspiracji na ten temat.


Jak myślę o swoich pierwszych wrześniowych wspomnieniach to czuję smak śliwek i pachnących jesienią jabłek, które Mama szykowała mi do śniadaniówki. Wspominam ukochaną Panią Beatkę, która przez pierwsze 3 lata obdarzyła nas tak głębokim ciepłem, że dopiero w czwartej klasie przeżyłam szok szkolny. Pamiętam też, że uwielbiałam moment kupowania nowych zeszytów, piórnika i wszystkich kolorowych akcesoriów, choć nie było one tak dostępne jak teraz:).  Przed oczami nadal mam dzień, gdy na jednej z pierwszych lekcji ktoś ukradł mi gumkę do ścierania w kształcie serduszka (przywiezioną przez Dziadka).

Fajnie być pierwszoklasistą 
Szykując tego posta szukałam jakiś ciekawostek z innych krajów i natrafiłam na opis jak wygląda powrót do szkoły m.in. w Niemczech. W bardzo miły sposób przyjmowani są np. pierwszoklasiści – tradycją jest podobno przygotowywanie dla nich prezentów powitalnych. Uczniowie otrzymują kolorowe tuby wypełnione przyborami szkolnymi i słodyczami. Taką właśnie niespodziankę planuję dla mojego chrześniaka, który za kilka dni zostanie pierwszoklasistą.

Prezent DIY
Aby przygotować zestaw niespodziankę potrzebujemy:
 • Karton – kolorowy brystol
 • Celofan
 • Kolorowe wstążki
 • Różnego rodzaju przybory szkolne – ołówki, gumki, długopisy, spinacze, flamastry, plan lekcji, itd. Czego dusza zapragnie:)
 • Słodycze – ja postawiłam na trochę zdrowsze przekąski – suszone owoce, ciasteczka zbożowe – można je oczywiście upiec własnoręcznie:)
Samo przygotowanie jest bardzo proste: najpierw papier zwijamy w stożek, chowamy do niego skarby i owijamy celofanem. Zdjęcia dorzucę za kilka dni, bo mam zamiar zrobić ja w weekend:)

Inne pomysły na prezenty dla ucznia:

1.     http://www.iheartnaptime.net/back-to-school-printable-2/ 2.     http://www.craftsunleashed.com/craft-basics-main/emergency-teacher-kit/#comment-259535 3.     http://eighteen25.com/ 4.     http://apumpkinandaprincess.com/2014/08/back-school-emergency-kit-printable-tags.html

A za oceanem...
Natomiast w niektórych stanach USA nauczyciele przygotowują drobne niespodzianki/prezenciki dla swoich uczniów, życząc im jednocześnie miłej nauki w nowym roku szkolnym. Mogą to być najzwyklejsze ołówki z przywiązaną etykietką, ciasteczka lub inne drobne.

Zdjęcie na pamiątkę  
Początek roku szkolnego to również dobry moment na zrobienie pamiątkowych zdjęć, bardzo spodobały mi się te pomysły:

1.     http://www.bluecricketdesign.net/2012/09/first-day-of-school.html  2.     http://www.ohsoprintable.com/free-back-to-school-printables
3.     http://www.journeyofparenthood.com/2014/09/back-to-school.html 4.     http://mimisdollhouse.com/first-day-of-school-sign/
A na sam koniec jeszcze kilka złotych myśli na nowy rok szkolny:

Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka. Może mu tylko dopomóc wyszukać prawdę we własnym sercu, jeżeli ją posiada. - św. Augustyn

Nauka to pokarm dla rozumu - Lew Tołstoj

Nie wystarczy dużo wiedzieć, ażeby być mądrym - Heraklit z Efezu

Wiedza nie ma właściciela - Ludwik Pasteur

Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie - Paulo Coelho

Geniusz to czasem tylko instynkt, który nie podlega doskonaleniu; częściej jest to sztuka trafnego kojarzenia codziennie doskonalona dzięki obserwacji i doświadczeniu. - Napoleon Bonaparte

Powodzenia we wtorek i miłego ostatniego wakacyjnego weekendu:)

4 komentarze:

 1. Po 35 latach pracy stwierdzę, że nie ma miłych powrotów z wakacji, tak dla mnie jak i dzieciaków. Po kilkudziesięciu latach wracam do I A. Mam nadzieję, że tak jak Ty, dzieci nie będą się stresować w pierwszym dniu za nadto (tym bardziej, że to sześciolatki) i, że im nikt nie ukradnie gumki od dziadka.
  Rogów obfitości im nie dam, bo nie jestem w stanie wykonać ich x 25, ale coś na zachętę, daję zawsze.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mi się spodobał ten pomysł. Mam świeżo upieczonego czwartoklasistę i pierwszoklasistę (sześciolatka ). Może coś na szybko wymyślę. Dzięki za inspirację.

  OdpowiedzUsuń