środa, 12 sierpnia 2015

Noc pod gwiazdami, czyli Perseidy 2015

Szukacie pomysłu na wieczór, a w zasadzie noc -  już dzisiaj niebo rozbłyśnie od spadających gwiazd, co prawda już od końca lipca na niebie możemy obserwować Perseidy, ale to właśnie tej nocy ma nastąpić maksimum ich aktywności.


W czasie maksimum na nie niebie możemy zobaczyć nawet do 100 spadających gwiazd na godzinę. Te spadające gwiazdy to w zasadzie drobinki pyłu wyrzuconego przez komety, które w momencie jak wpadają w naszą atmosferę to ulegają spaleniu, dzięki czemu my możemy zobaczyć to wyjątkowe zjawisko.

Perseidy obserwowane są już od ponad 2000 lat, pierwsze wzmianki można znaleźć w chińskich kronikach z 36 r. n.e. Perseidy są też zwane "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ ich aktywność można było obserwować podczas festiwalu tego świętego we Włoszech 10 sierpnia.*

Wybierając się na obserwacje nieba, warto wyjechać kawałek za miasto. Zabrać ze sobą kocyki, lornetki, lunety i koniecznie aparat (przyda się też statyw).

Oglądanie spadających gwiazd może być bardzo romantyczne, więc to doskonała okazja na przykład do zaręczyn lub wyznania miłości. A może Wam się przydarzyła podobna historia, jeżeli tak to koniecznie podzielcie się nią w komentarzach:)

Ci co nie zdążą dzisiaj, to nic straconego, bo Perseidy będzie można jeszcze oglądać do 24 sierpnia, tylko w coraz mniejszym natężeniu.


Udanych obserwacji :)

*Źródło danych: http://meteorshowersonline.com/perseids.html

2 komentarze:

  1. Ja się cieszę, że akurat zjechałam do domciu na 2 dni :) mieszkam na wsi, więc widok na niebo jest tutaj idealny... w zeszłym roku też obserwowałam i byłam zachwycona :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My musieliśmy odjechać 30 km od miasta, ale było warto. Księżyc nie przeszkadzał, żadnej chmurki na niebie i cieplutka noc - warunki idealne:)

      Usuń