środa, 19 sierpnia 2015

Plany na weekend: 5 powodów dla których warto wyrwać się z dziećmi na wieś

Przypominam sobie te wakacyjne tygodnie, kiedy to z dziadkami jeździłam do Wujka na wieś. Jako dziecko wychowywane w kamiennicy, swoboda i atrakcje, którą dawała mi wieś były dla mnie bezcenne…?


W pamięci do dzisiaj mam smak chleba pieczonego w piecu opalanym drewnem, który zjadaliśmy świeżutki i chrupiący z masłem lub maczany w wodzie i posypywany cukrem.

Przypominam sobie też mój pierwszy udział w dojeniu krówek, kiedy to Wujek przekonywał mnie, że trzeba krowę złapać za ogon i pompować nim jak wodę ze studni i mleczko będzie leciało. Naiwnie wierzyłam w to przez chwilę:) 

Wspominam ucieczki przed szalonymi gąskami i kozami, które szczypały w pośladki, łowienie ryb w stawie – wędką zrobioną ze zwykłego kija i jakiegoś haczyka. Rzucanie się sianem w stodole, lub zapach zboża, świeżo oddzielonego od plew (tak to się mówi?:)).
Wspólnie z kuzynami i kuzynkami dni spędzaliśmy od świtu do zmierzchu na dworze, do domu wracaliśmy tylko po coś do jedzenia, a wieczorem na mycie i spanie. To były wspaniałe chwile…
Chciałabym zapewnić podobne wspomnienia moim dzieciom, więc w najbliższym czasie mamy zamiar szukać wspomnień mojego dzieciństwa. Będziemy biegać po polach, będziemy starali się poczuć zapach rozgrzanej ziemi, będziemy piszczeć na widok każdego traktora i wcinać chrupiący tradycyjny chleb.
Dlaczego warto więc wybrać się na wieś:
 • Aby poczuć się wolnym
 • Aby zbliżyć się do natury
 • Aby oderwać się myślami od codzienności
 • Aby zjeść coś co ma smak prawdziwego jedzenia
 • Aby beztrosko spędzić czas
Tymczasem wczuwam się w klimat patrząc na zdjęcia Kasi:


Pozdrawiam ciepło:)
Monika

7 komentarzy:

 1. Dobrze miec takie wspomnienia! Fajnie, ze chcesz takie zapewnic swoim dzieciom, czasy niestety sie zmienily i teraz dzieciaki glownie w domach przed kompami siedza...

  Rozsmieszyla mnie historyjka z dojeniem krówek :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Mieszkam na wsi, więc takie uroki mam na co dzień :]

  OdpowiedzUsuń