poniedziałek, 27 stycznia 2014

Inspiracje na dobry początek tygodnia: Chiński Nowy Rok

Już za kilka dni przypada Chiński Nowy Rok, którego symbolem w 2014 będzie Koń. W Chinach jest to najważniejsze święto w tradycyjnym kalendarzu chińskim -  春節 - dosłownie tłumaczone jest jako Święto Wiosny. Tradycyjnie trwa ono piętnaście dni i kończy się Świętem Latarni.

Via

"Przygotowania do Święta Wiosny rozpoczynają się już na początku ostatniego miesiąca starego roku. W ósmy dzień tego miesiąca cała rodzina przystępuje do generalnych porządków w domu, celem wygnania zeń złych duchów. Tego dnia spożywa się tradycyjnie słodką zupę ryżową zwaną laba. 23 dnia ostatniego miesiąca roku uroczyście żegna się domowego boga kuchni, który odchodzi zdać coroczny raport przed Nefrytowym Cesarzem. Wieczorem urządzana jest suta wieczerza złożona ze słodkich dań, a usta posążku boga kuchni smaruje się miodem. Następnego dnia rozpoczynają się właściwe przygotowania do święta – zakupy, przygotowywanie prezentów a także oklejanie drzwi wejściowych obrazkami noworocznymi nianhua. W dobrym zwyczaju jest oddać w tych dniach długi.

Najważniejszym dniem jest wigilia Nowego Roku. Od rana cała rodzina bierze udział w przygotowywaniu posiłków. Głównym daniem są pierożki jiaozi. W przeciwieństwie do Europejczyków Chińczycy spędzają Nowy Rok w domu i w gronie rodzinnym. W tym dniu wręcza się sobie nawzajem prezenty. Zazwyczaj są to świeże owoce, owoce w cukrze, ciastka, cukierki lub koperty z pieniędzmi. O zmroku na ulicach odbywają się pokazy sztucznych ogni i wybuchy petard. Następnie tradycyjnie składa się ofiarę na domowym ołtarzyku poświęconym przodkom i zasiada do wspólnej wieczerzy, do której tradycyjnie spożywa się grzane wino lub wódkę. Rodzina spędza czas przy stole do rana, rozmawiając i grając w różne gry (np. karty, mahjong).

O świcie Nowego Roku gospodarz domu zdejmuje znad drzwi obrazki nianhua. W tym dniu ponownie składa się ofiary przodkom, a następnie odbywa się wspólne świętowanie na ulicach miasta, gdzie w towarzystwie muzyki i eksplozji petard oraz fajerwerków odbywają się tradycyjne tańce lwów. Kulminacyjnym elementem świętowania jest korowód kilkudziesięciu osób niosących wyobrażenie smoka. Zabawy uliczne trwają do późnych godzin nocnych.

W następnych dniach ulice miast pustoszeją a większość sklepów i urzędów jest zamknięte, gdyż Chińczycy tradycyjnie udają się w podróż do krewnych. Po dwóch tygodniach obchody Nowego Roku kończy Święto Latarni."*


Znalazłam, kilka ciekawych pomysłów, które może zainspirują Was do zorganizowania tematycznej domówki:)
jako dekorację możecie przygotować efektowną girlandę z lampionów origami i lampek choinkowych:

Via
bądź zaczerpnąć pamięcią do czasów przedszkolnych i zrobić lampiony z kawałka kolorowego papieru - instrukcja tutaj:


Z papieru wspólnie z dziećmi możecie przygotować chińskiego smoka:

Via
Do jedzenia oczywiście pyszne chińskie jedzenie:

Via
I obowiązkowo ciasteczka z wróżbą - przepis znajdziecie na moim blogu  

lub prostsza wersja z papieru - instrukcja jak zrobić znajdziecie tu:


Via
Szczęśliwego Nowego Chińskiego Roku!!!

* Źródło Wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wystąpił błąd w tym gadżecie.