niedziela, 18 marca 2012

Instrukcja DIY: Mój pierwszy sutasz - instrukcja krok po kroku!

Ostatnio zauroczyła mnie biżuteria wykonana techniką sutasz (soutache), przepiękne broszki, kolczyki i bransoletki kuszą wspaniałymi kolorami i kunsztem wykonania... Postanowiłam poszperać w internecie i odnaleźć instrukcje, jak zrobić takie cudeńka:) Technika ta wymaga dużo cierpliwości i czasu, ale warto jej spróbować, bo same materiały nie muszą być drogie, więc nie mamy wiele do stracenia. Przedstawiam moje pierwsze próby i doświadczenia z techniką sutasz.


Materiały potrzebne do wykonania pierwszego "dzieła" w technice sutasz:
 • koraliki, kamienie
 • sznurki do sutasz
 • filc cienki i grubszy
 • nić monofilową (chociaż można również użyć zwykłej)
 • cienką igłę 
 • klej
 • nożyczki

Sutasz krok po kroku:

 1. Przygotuj projekt biżuterii (ozdoby), jaką chcesz wykonać, a następnie przygotuj potrzebne materiały. Jeżeli chodzi o sam projekt, to w internecie można znaleźć mnóstwo inspiracji, chociażby wpisując w google hasło sutasz i wybierając wyszukaj grafikę. Na początek polecam jednak rozpocząć od czegoś prostego, bo w przypadku bardziej ambitnych projektów, można się szybko zniechęcić. Aby sobie ułatwić pracę można rozrysować na kartce układ sznurków i koralików.
 2. Utnij kawałek grubszego filcu (np.:grubość ok 3 mm) i przyklej do niego kamień, pozostaw na chwilę do wyschnięcia.
 3. W międzyczasie przytnij odpowiednią ilość sznurka. Ja dla ułatwienia zdecydowałam się na trzy sznurki tego samego koloru (długość ok 14 cm).
 4. Aby sznureczki trzymały się razem, najwygodniej jest je zszyć, przeszywając 2-3 razy pośrodku. Należy uważać, aby igłą celować zawsze w środek sznurka.
 5. Następnie rozpoczynamy przyszywanie sznurków do kawałka filcu. Staramy się przyszywać sznurki w ten sposób, aby nie było widać nici. Przyszywamy trzy sznurki jednocześnie.
 6. Powoli, stopniowo przyszywamy sznurki wokół kamienia, z każdej ze stron.
 7. W momencie jak obszyjemy cały kamień, pośrodku przyszywamy mały koralik i zszywamy sznurki razem, nad koralikiem.
 8. Następnie doszywamy po koraliku, symetrycznie po każdej ze stron.
 9. Sznurki "przewijamy" pod spód i przyszywamy dokładnie do kawałka filcu. Powtarzamy to dla drugiego koralika.
 10. Po dokładnym przyszyciu sznurków do filcu, odcinamy ich nadmiar i przyklejamy kawałek cieńszego filcu.
Gotowe:)

Gotowy element możemy wykorzystać do przygotowania kolczyków, broszki, ja natomiast mam zamiar wykonać w ten sposób serwetniki na wyjątkową okazję.

2 komentarze:

 1. Dziekuje za bardzo dokladny opis :)

  OdpowiedzUsuń
 2. super opis i bym dodala tylko za sutasz ma prawa i lewa strone nie mozno ukladac sznurkow jak nam sie podoba, splot musi isc w jedna strone jeszcze raz dzieki

  OdpowiedzUsuń