piątek, 25 marca 2011

Jak dobrać wino do potrawy?

Wino od wieków jest ważnym towarzyszem jedzenia, a dobrze dobrane do potrawy może wzbogacić jej smak i zapewnić naszemu podniebieniu wspaniałe doznania. Udane połączenie wina i potrawy często się wydaje skomplikowane, dlatego postanowiłam zebrać kilka najważniejszych rad i zasad, które powinny to zadanie ułatwić.

Najprostsza zasada to dopasowanie cech wina i posiłku do siebie - lekkie z lekkim, mocne z mocnym, szlachetne ze szlachetnym, i tak:
  • Wina o wysokiej kwasowości dobieramy do potraw z większą zawartością tłuszczu
  • Wina o kwasowości delikatnej poddawać z potrawami chudymi
  • Wina z dużą zawartością alkoholu smakują dobrze z daniami pikantnymi
  • Wina o niskiej zawartości alkoholu podawać można do potraw słabo przyprawionych
  • Wina cierpkie, a więc większość win czerwonych wytrawnych nadają się do potraw pieczonych, smażonych lub grillowanych
  • Wina bez wyraźnego smaku cierpkiego, czyli większość win białych oraz lekkie czerwone będą smakować dobrze z potrawami gotowanymi lub duszonymi.

Dobrze pasują również do siebie potrawy i wina pochodzącej z tego samego miejsca. Przy tej zasadzie polegajmy na sile tradycji i doświadczeniu winiarzy z danego regionu, bowiem przez lata kształtowali oni swoje wina, by były najlepszymi kompanami spożywanych posiłków.

Dopasowując wino do posiłku powinniśmy uwzględnić również swoje gusta i preferencje smakowe. Gdyż, to nam przede wszystkim, powinien smakować ten posiłek.

Dobór win do potraw czasami nie jest jednak oczywisty i prosty, w takich sytuacjach kupujmy wina w specjalistycznych sklepach, gdzie zawsze możemy liczyć na profesjonalną poradę sprzedawców.

Powodzenia i przyjemnego smakowania!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz