poniedziałek, 14 września 2015

Najciekawsze zwyczaje świętowania urodzin na świecie...

Moja Evcia urodzona 26 grudnia, tak mniej więcej w połowie lipca rozpoczęła planowanie swoich najbliższych urodzin. Wiem już jaki tort mam upiec, jakimi dekoracjami go ozdobić, jakie mają być przekąski, w co E. planuje się ubrać, codziennie pojawiają się nowe pomysły...Temat urodzin przerabiamy na różne strony, a że po ostatnich greckich wakacjach E. coraz bardziej interesuje się geografią to zadała mi bardzo ciekawe pytanie: Jak świętuje się urodziny w innych krajach? Lekko mnie tym zaskoczyła i szczerze mówiąc nie wiedziałam, co jej odpowiedzieć.Poza amerykańskim zwyczajem wręczania upominków gościom podczas Kinder party i śpiewania znanego wszystkim Happy Birthday, nic mi do głowy nie przychodziło:) Przeszperałam Internet i zebrałam trochę informacji, dzielę się więc nimi, bo może komuś się przyda.

Ciekawostki, ze starożytności
Czy wiecie, że urodziny świętowano nawet w starożytnym Rzymie, to co najbardziej mnie zdziwiło, to to że za czasów cesarza Hadriana częstowano słodkim ciastem… nie wiem ile w tym prawdy, ale przeczytałam gdzieś, że Grecy wymyślili zwyczaj umieszczania w cieście świeczek. Spodziewałabym się, że to raczej bardziej współczesny pomysł, ale tradycja ta czerpie podobno z obrzędów świąt Artemidy, w czasie których bogini składało się dary w postaci okrągłych, miodowych ciast właśnie z płonącymi świeczkami.

Jeżeli zastanawialiście się dlaczego w kulturze latynoamerykańskiej tak duża uwaga przywiązywana jest do piętnastych urodzin (a nie do 18 jak u nas:)), to podobno już w kulturze Azteków i Majów, był to bardzo ważny dzień dla dziewczynek., wtedy to żegnały się z domem rodzinnym i wchodziły w dorosłe życie.

W Australii takim ważnym momentem są natomiast 21 urodziny, wtedy to rodzice symbolicznie wręczają jubilatowi klucze od domu, co oznacza, że może on wracać do niego o której chce.

W Meksyku nie tylko Pinata…
Bardzo spodobały mi  się meksykańskie zwyczaje poczynając od śpiewanej od 6 rano „Las Mañanitas”, przez  „la mordida”, kiedy to twarz  jubilata wpychana jest w mega kremowy tort. Nie zapominajmy o znanej nawet w Polsce Piñata, czyli kolorowej figurce na kształt osiołka (chociaż występuje też w innych kształtach i rozmiarach) wypełnionej słodyczami  i zabawkami, rozbijanej przez dzieci kijami w celu wydobycia z niej niespodzianek.

Makaron, a długość życia w Chinach
W Chinach symbolem długiego życia jest długi makaron, dlatego podczas przyjęcia urodzinowego podaje się specjalny długi makaron, a goście wybierają jak najdłuższe nitki makaronu i oddają je jubilatowi. Kolejnym zaskakującym chińskim zwyczajem był dla mnie fakt nie obchodzenia wybranych urodzin – kobiety nie świętują 30, 33 i 60 urodzin. Mężczyźni nie świętują natomiast 40, aby nie ściągnąć na siebie nieszczęścia.

10 wyjątkowych zwyczajów z okazji urodzin:
  1. W Danii z okazji urodzin w oknach wywiesza się flagi, tak aby wszyscy wiedzieli, że osoba, która mieszka w tym domu ma urodziny.
  2. W Kanadzie natomiast, aby zły los nas nie chwycił za nos:) smaruje się nos jubilata… masłem
  3. Różowe sukienki w Ekwadorze – dziewczyny z okazji 15 urodzin zakładają różowe sukienki i po raz pierwszy w życiu buty na obcasie.
  4. Jedna świeczka na szczęście – w Niemczech na torcie ustawia się świeczki w ilości – ilość lat plus 1 na szczęście. I co ciekawe świeczki mają się palić cały dzień?! Nie wiem jak oni to robią:)
  5. Krzesła w górę – w Izraelu podnosi się jubilata siedzącego na krześle – podnosi się go taką ilość razy ile ma lat plus 1 na szczęście
  6. Złap go za ucho – we Włoszech małego jubilat ciągnie się za ucho – oczywiście tyle razy ile kończy lat.
  7. Nowe ciuszki – w Japonii z okazji urodzin zakłada się dziecku totalnie nowe ubranie, aby podkreślić wyjątkowość tego dnia.
  8. Zatańczmy walca – w Argentynie, Boliwii i Urugwaju z okazji 15 urodzin tańczy się walca.
  9. Specjalne potrawy – w Ghanie z okazji urodzin przygotowuje się wyjątkowe potrawy, np. oto, czyli pasztecik sporządzony z puree słodkich ziemniaczków i jajek, usmażony na oleju palmowym.
  10. Wszyscy razem – wszyscy Wietnamczycy urodziny obchodzą jednego dnia w Nowy Rok.

Tymczasem zabieram się do planowania moich urodzin:)
Miłego wieczoru!

5 komentarzy: